środa, 13 stycznia 2016

Dlaczego Tableau?

W moim poprzednim poście obiecałem, że napiszę coś więcej o tym, dlaczego spośród wielu narzędzi analitycznych dostępnych na rynku warto się zainteresować akurat Tableau. Na początku trzeba zrozumieć specyfikę dzisiejszego rynku Business Intelligence, który jest dosyć mocno podzielony na dwa zasadnicze segmenty:
 • tradycyjne platformy BI typu enterprise oferowane przez największych graczy na rynku (SAP, SAS, Microsoft, Oracle, IBM)
 • narzędzia visual data discovery (Tableau, QlikView, Tibco)
Wspomniane narzędzia typu visual data discovery pod wieloma względami znacznie różnią się od tradycyjnych platform BI. Do najważniejszych cech tych rozwiązań należą:

 1. Wykorzystanie aplikacji desktopowej opartej na technologii tzw. in-memory processing oraz opcjonalnego serwera.
 2. Głównym przeznaczeniem systemu jest analiza danych, a nie raportowanie.
 3. Uniwersalny sposób łączenia się z danymi pozwalający na wykorzystanie niemal dowolnych źródeł danych (excel, relacyjne bazy danych, aplikacje zewnętrzne).
 4. In-memory processing pozwalający na niezwykle szybkie przetwarzanie danych
  w pamięci operacyjnej komputera.
 5. Prosty i elastyczny design raportów oraz i łatwy w obsłudze interfejs.
 6. Nastawienie na wizualizacje i eksploracje danych za pomocą tzw. metody drag and drop (WYSIWYG  interface), duża interaktywność oraz iteratywność analiz.
 7. Przystępna cena oprogramowania – przeciętna cena licencji dla pojedynczego użytkownika to koszt rzędu 500-2000 USD rocznie, ceny wersji serwerowej zaczynają się natomiast od 50 000 USD, co jest relatywnie niewielką kwotą przy nierzadko milionowych kosztach wdrożenia tradycyjnych systemów BI. 
 Przytoczone powyżej argumenty sprawiają, że coraz więcej inwestycji typu greenfield jest opartych właśnie na nowoczesnych i relatywnie tanich rozwiązaniach data discovery. Oczywiście trzeba sobie również zdawać sprawę, że tego typu oprogramowanie ma sporo ograniczeń i najlepiej sprawdza się w małych-średnich firmach bądź też pojedynczych departamentach. W przypadku największych projektów o skali globalnej (enterprise BI) tradycyjne rozwiązania dostarczane przez dużych producentów są ciągle jedynym słusznym wyborem.

 Magic Quadrant Gartnera dla Platform Business Intelligence

Frma analityczna Gartner jest jedną z wiodących instytucji zajmujących się badaniem światowego rynku IT, w tym od kilku lat dostarcza również raportów na temat branży Business Intelligence. W corocznym zestawieniu czołowych dostawców platform BI firma ocenia relatywne położenie producentów tego oprogramowania na tle najbliższej konkurencji w formie tzw. „Magicznego Kwadratu” (Magic Quadrant).  Najważniejszymi kryteriami tego badania są kompletność wizji producenta (completness of vision) oraz umiejętność konsekwentnego realizowania przyjętej strategii (ability to execute).Źrodło: Gartner 2015

Powyższy rysunek przedstawia graficzne podsumowanie ubiegłorocznych wyników badania Gartnera - kompletny raport znajdziecie np. tutaj. Tegoroczna odsłona raportu (2016) powinna się ukazać w pierwszym kwartale tego roku, więc już niedługo!

Już drugi rok z rzędu Tableau znalazło się na pozycji lidera dystansując swoich największych konkurentów (Qlik, Microsoft, SAS, SAP, Microstrategy, IBM, Oracle, Tibco). Według Gartnera jest to przede wszystkim efekt konsekwentnego realizowania przyjętej strategii przedsiębiorstwa, która polega na dostarczaniu intuicyjnych rozwiązań spełniających ciągle rosnące wymagania klientów. Wystarczy tylko spojrzeć na zdumiewającą liczbę release'ów jakie miały miejsce w ciągu ostatnich lat oraz wyjątkowo aktywną społeczność (ponad 70 tys. userów) żeby zrozumieć dynamikę zmian, jakie zachodzą w tej chwili w produkcie. Trzeba przyznać, że jest to dosyć niestandardowa sytuacja, która nie zdarza się często w przypadku komercyjnego oprogramowania :)

Jeżeli nie przekonały Was te argumenty, to zachęcam do zapoznania się z wieloma przychylnymi opiniami userów w sieci, a przede wszystkim sprawdzenia tego narzędzia w praktyce poprzez ściągnięcie darmowego, 14 dniowego triala bądź też rozpoczęcie korzystania z darmowej, cloudowej wersji oprogramowania Tableau Public.

Tableau Desktop jest bardzo przystępnym, łatwym w obsłudze narzędziem do wizualizacji danych, które nie wymaga od nas żadnej wiedzy programistycznej, dzięki czemu może zostać wykorzystane przez znacznie szerszą grupę odbiorców niż tradycyjne systemy BI. Zastosowana technologia in-memory jest 10-100x szybsza niż większość konkurencyjnych rozwiązań i pozwala na analizowanie ogromnych ilości danych (nawet milionów wierszy) oraz ich błyskawiczną wizualizację dzięki zastosowaniu nowoczesnego języka VizQL.

Następnym razem przekonamy się, jak Tableau wypada na tle swojej najbliższej konkurencji z segmentu visual data discovery (Qlik, Tibco). Do zobaczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz