niedziela, 10 stycznia 2016

No to zaczynamy!

Witajcie!

Mam na imię Tomek i od kilku lat profesjonalnie zajmuję się analizą danych i budowaniem raportów. Przez długi czas w swojej codziennej  pracy ograniczałem się do klasycznych rozwiązań opartych na narzędziach Microsoftu (Excel, Access, PowerPoint). W tych czasach nawet nie zdawałem sobie sprawy, że istnieję jakakolwiek alternatywa w tym zakresie.

Wszystko zmieniło się niecałe dwa lata temu, gdy pracując w korporacji dosyć przypadkowo trafiłem do zespołu, który przechodził duże zmiany organizacyjne. Jedną z największych zmian wprowadzonych przez mojego nowego szefa było zaprzestanie korzystania z excela do tworzenia codziennych raportów i przesiadka na nową technologię w postaci oprogramowania Tableau. Uwierzcie mi - w pierwszej chwili wcale nie byłem z tego faktu zadowolony, a wręcz uznałem to za szaleńczą próbę! Bo niby jak mieliśmy wykonywać tą samą pracę bez użycia uwielbianego przez nas Excela?!

Okazało się, że jest to nie tylko możliwe, a nawet dużo bardziej wydajne rozwiązanie! Człowiek, który spędził 25 lat w branży IT i wdział dziesiątki narzędzi nie mógł się mylić... "Forget about the Excel" - to była jego sztandarowa odpowiedź na wszystkie pytanie dotyczące możliwości powrotu do starej technologii. Ludzie jeszcze długo marudzili, ale w końcu przyzwyczaili się do nowego narzędzia. Na końcu zaczęli nam dziękować. Zmiany technologii zawsze wzbudzają emocję i są niechętnie akceptowane przez pracowników, szczególnie w dużych organizacjach. Musimy się jednak do tego przyzwyczaić - to znak czasów, w których żyjemy. Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej dla nas.

Moje doświadczenia oraz kilka lat pracy w roli analityka skłoniły mnie do zapoczątkowania tego bloga, aby pokazać innym jak duże możliwości oferują współczesne narzędzia Business Intelligence.
Siłą rzeczy będę pisał głownie o Tableau, chociaż podobnych narzędzi jest obecnie na rynku całkiem sporo. Co najważniejsze, są one coraz łatwiej dostępne i nie wymagają znajomości żadnego języka programowania! Cechuję je prostota obsługi oraz ogromny potencjał - w rękach doświadczonego użytkownika (którym możesz zostać również ty) stanowią niezwykle silne narzędzie do kompleksowej analizy danych. Na świecie już zaczyna brakować specjalistów w tej dziedzinie. Data Scientist, czyli badacz danych, to zdaniem Hala Variana, głównego ekonomisty Google, najbardziej pożądany zawód w tej dekadzie.

Obecnie możemy mówić o dziesiątkach narzędzi z zakresu Business Intelligence (BI) oraz Big Data. Dlaczego warto zainteresować się akurat Tableau? To już temat na kolejny wpis, w którym postaram się Wam przedstawić wszystkie zalety tego wspaniałego narzędzia. Następnie skupimy się na serii artykułów, w których przedstawię ciekawe przykłady zastosowania tego oprogramowania oraz pomogę Wam rozpocząć Waszą własną przygodę z BI. Do zobaczenia wkrótce!

1 komentarz:

  1. Cześć Tomku, od niedawna interesuję się tematami o których mówisz. Widziałam też, że jest wiele firm, które doradzają początkującym firmom. Czy słyszałeś kiedyś o https://sidgroup.pl/oferta/zarzadzanie-kadrami/doradztwo-hcm? Ja korzystam od jakiegoś czasu i jestem bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń