poniedziałek, 8 lutego 2016

Od Zera do Bohatera

Jeśli wypróbowaliście już darmową wersję Tableau Desktop bądź Tableau Public to z pewnością zauważyliście, jak wiele możliwości oferują te narzędzia. Jak zacząć naukę Tableau i się w tym wszystkim nie pogubić? Które strony warto odwiedzić? W sieci można znaleźć wiele materiałów o Tableau, jednak niełatwo jest dotrzeć do tych najbardziej wartościowych.

W trosce o Wasz czas postanowiłem przygotować listę najlepszych źródeł, z których korzystałem osobiście w trakcie mojego procesu nauki Tableau. Dość powiedzieć, że większość z tych miejsc odwiedzam do dziś, ciągle poszukując ciekawych rozwiązań oraz nowych sposobów wykorzystania tego niezwykle szybko rozwijającego się oprogramowania.

Oficjalne szkolenia dostępne na stronie Tableau (On-Demand & Live Online Training)

Tutaj chyba nie jest potrzebny żaden komentarz - oficjalne zasoby dostępne na stronie producenta to prawdziwa kopalnia wiedzy i obowiązkowa lektura każdego nowicjusza. Szczególnie polecam rewelacyjne materiały wideo On-Demand, które w bezstresowy sposób przeprowadzą Was przez najważniejsze zagadnienia związane z toolem (od łączenia się z danymi po zaawansowane kwestie takie jak Tableau API w Python/Javie). Te tutoriale są Twoim punktem wyjściowym, więc postaraj się je przerobić sumiennie - nawet gdy niektóre zagadnienia wydają Ci się mało interesujące bądź niepotrzebne. Uwierzcie mi, że cały kurs podstawowy został zaprojektowany w taki sposób, że jest po prostu wymagany, aby myśleć o dalszych krokach. Ze względu na obszerność materiału nie jest to oczywiście zajęcie na jeden wieczór, więc proponuję wygospodarować sobie trochę więcej czasu aby na spokojnie przebrnąć przez cały materiał - najlepiej w relatywnie krótkich (maks 2-3 godzinnych), regularnych sesjach. Jako uzupełnienie polecam korzystanie z darmowych Live Trainings - szczególnie, jeśli po kilkukrotnym obejrzeniu materiałów online ciągle macie pewne wątpliwości. Powodzenia!

Nauka kalkulacji w Tableau

Kalkulacje to zdecydowanie najważniejsza część każdego programu analitycznego. W Tableau spotkasz się z całym szeregiem różnych typów kalkulacji (row/aggregate calculations, table calcualtions, LOD calculations). To chyba najtrudniejsza rzecz w Tableau, więc nie powinieneś się zrażać, jeśli masz problemy z pełnym zrozumieniem zasad ich działania. Większość zaawansowanych userów Tableau ma z tym problem, więc naprawdę nie jest to żaden wstyd :) Prawda jest taka, że pracując z Tableau to właśnie kalkulacje zajmą Ci najwięcej czasu, więc warto się dobrze do tego przygotować.

Dobra znajomość excela oraz SQL z pewnością znacznie ułatwi Ci zrozumienie działania kalkulacji w Tableau, jednak nie jest wymagana. Mimo wszystko jeśli czujesz, że masz problemy z tzw. "joinami" czy tez funkcjami agregacyjnymi, to polecam dowolny kurs SQLa dostępny w sieci. Warto też jak najszybciej nauczyć się odróżniać tzw. niebieskie oraz zielone "pigułki" reprezentujące zmienne typu discrete oraz continuous. W tym celu polecam zapoznać się z tym artykułem.

Aby w pełni zrozumieć osławione tableau calculations polecam zaprzyjaźnić się ze stroną Drawing with Numbers. Najwięcej zaawansowanych tutoriali można natomiast znaleźć na wspomnianym wcześniej blogu The Information Lab. Polecam od razu dodać ten adres do ulubionych, bo jest to prawdziwa skarbnica wiedzy dla każdego, kto zamierza zajmować się Tableau na poważnie :)

Tableau Public

Jedną z lepszych metod tworzenia interesujących wizualizacji jest dekonstrukcja licznych przykładów dostępnych w sieci. Najlepszym miejscem w poszukiwaniu takich przykładów będzie z pewnością wcześniej wspomniany Tableau Public. Nie wahajcie się ściągać workbooki innych autorów i eksperymentować używając podobnych technik. Jak w każdym procesie nauczania, najskuteczniejszą metodą jest tutaj metoda prób i błędów.

Tableau Zen Masters i oficjalne forum

Tableau Zen Masters to grupa zaawansowanych użytkowników odznaczona za swoje zasługi dla produktu oraz ogólny wkład w rozwój całej społeczności Tableau. Większość z nich prowadzi bardzo interesujące blogi na które warto zaglądać. Każdy z nich skupia się na nieco innych zagadnieniach, więc znajdzie się coś dla każdego :) Nie można również zapominać o oficjalnym forum produktu, na którym zawsze znajdziecie pomoc oraz odpowiedź na nurtujące Was pytania.

Na koniec przedstawiam Wam moją subiektywną listę najbardziej interesujących blogów ze świata Tableau (lista będzie aktualizowana na bieżąco):

2 komentarze:

  1. Hej, fajny artykuł.

    Do listy fajnych źródeł dodałbym jeszcze:
    http://blog.tableau-software.pl/

    Z polskich, to zdaje się najlepsze źródło wiedzy na temat Tableau.

    OdpowiedzUsuń