poniedziałek, 8 lutego 2016

Tableau jednym z trzech liderów BI w 2016

Właśnie pojawił się długo wyczekiwany raport Gartnera dotyczący platform Business Intelligence w 2016 roku. Nie obyło się bez niespodzianek, a to głównie za sprawą zmiany metodologii używanej przez autorów. Od tego roku nastąpił bowiem wyraźny podział na segment data discovery oraz tradycyjne systemy raportowania klasy enterprise, które doczekają się osobnego raportu w drugim kwartale tego roku.

W omawianym przez raport segmencie data discovery wyróżniono w tym roku trzech liderów (Tableau, Qlik oraz Microsoft). Obecną sytuację najlepiej oddaję poniższy wykres dołączony do raportu:

Magic Quadrant for Business Intelligence and Analytics Platforms 2016


Zmiany wobec ostatniej edycji, o której pisałem w jednym z poprzednich artykułów, są dosyć spore. Na szczególną uwagę zasługuję agresywna ekspansja Microsoftu za sprawą bardzo udanego Power BI (któremu przyjrzymy się już wkrótce), kiepska pozycja Tibco (Spotfire) oraz IBM (Watson), a także całkowite wypadnięcie z gry Oracle. Oczywiście analiza samych zmian pozycji vendorów na wykresie nie ma sensu bez całego kontekstu, więc gorąco polecam zapoznanie się z całym artykułem dostępnym m.in. na stronie Gartnera.

1 komentarz: