czwartek, 3 marca 2016

Jak przygotować się do egzaminu Tableau Desktop 9 Qualified Associate?

W ubiegłym tygodniu udało mi się zdać egzamin Tableau Desktop 9 Qualified Associate. W związku z tym chciałbym się z Wami podzielić swoimi wrażeniami oraz dać Wam kilka rad, jak sprawnie przygotować się do tego wyzwania.


Przede wszystkim zalecam dokładne zapoznanie się z materiałem zawartym w oficjalnym Preparation Guide. Warto dokładnie przestudiować wymienione zagadnienia. Większość z nich jest omówiona w oficjalnych Training Videos. Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie w sekcji online help na oficjalnej stronie producenta oraz dedykowanych knowledge base articles (kb). Wszystkie materiały są skatalogowane i podlinkowane, więc nie powinniście mieć żadnych problemów z odnalezieniem interesujących Was treści.

Zaawansowani użytkownicy posiadający już 1-2 letnie doświadczenie w pracy z Tableau powinni od razu zmierzyć się z przykładowym testem, żeby ocenić swoje wstępne przygotowanie. Jeśli jesteście w stanie rozwiązać prawidłowo wszystkie zadania w ciągu godziny, to prawdopodobnie wystarczy Wam odświeżenie wiedzy na temat najważniejszych funkcjonalności (kalkulacje, sety, parametry, wykresy etc.). Typy zadań występujące na egzaminie są bardzo podobne do próbnych pytań z Preperation Guide. Szykujcie się na ponad dwugodzinną batalię, gdzie zmierzycie się z ponad trzydziestoma pytaniami (mniej więcej połowa z nich wymaga obliczeń w Tableau, reszta to test).

Nawet jeśli używacie Tableau od dłuższego czasu, to zwróćcie uwagę na nowe funkcje dodane w wersji 9 - jest tego naprawdę sporo. Warto zwrócić szczególną uwagę na kalkulacje ad-hoc (bardzo przydatne na egzaminie, gdzie czas jest na wagę złota), kalkulacje LOD (tak, na egzaminie pojawią się na 100%), analytics panel (większość ludzi w ogóle nie korzysta na co dzień z funkcji statystycznych w Tableau). Trzeba też przygotować się na łączenie z wieloma źródłami danych (joining, blending). Wszystkie dane są w formacie .csv/.xls, jednak wirtualna maszyna nie ma zainstalowanego excela. Wszystkie operacje i kalkulacje muszą zostać wykonane w Tableau i musicie się na to mentalnie przygotować :)

Tyle o zakresie materiału, teraz skupmy się na technikaliach.
Egzamin zdajecie na wirtualnej maszynie, więc nie oczekujcie na błyskawiczne działanie jak na prywatnym pececie. U mnie na łączu 60 mb od UPC lagi były mocno odczuwalne. Nie polecam próby zdawania egzaminu na słabych łączach. Egzaminator wykona dokładne testy waszego łącza przed egzaminem (macie obowiązek zrobić to samo wcześniej, wszystkie instrukcje znajdziecie w Preperation Guide). Minimalne wymagania to:
 • download - 4m
 • upload - 2mb
 • latency <150ms
Dodatkowo cały egzamin jest nagrywany, a przed jego rozpoczęciem musicie dokładnie pokazać wasze najbliższe otoczenie przy pomocy swojej kamerki. Ogólnie wymagana jest całkowita izolacja i brak dostępu do potencjalnych źródeł wiedzy (notatki, książki, komputery, telefony). Dodatkowa rada ode mnie - nie pijcie za dużo płynów w trakcie egzaminu bo szybko tego pożałujecie :)

Po rozwiązaniu całego testu i zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi dostaniecie dodatkową opcję "submit", która automatycznie zakończy egzamin i zwróci Wasz wynik. Próg zdawalności to 75%, więc warto naprawdę dobrze się przygotować. Łącznie do zdobycia jest 70 pkt. Czasu jest dosyć sporo, ale warto się streszczać i nie zastanawiać się zbyt długo nad czymś, czego nie wiemy - do takiego pytania można zawsze wrócić.

Mam nadzieje że te rady pomogą Wam skutecznie przygotować się do egzaminu Tableau Desktop 9 Qualified Associate i już niedługo dołączycie do szczytnego grona certyfikowanych użytkowników Tableau :) Powodzenia!

2 komentarze:

 1. Cześć Tomasz,
  Dzięki za cenne rady. Czy mam rozumieć, że podczas przygotowań korzystałeś jedynie z training videos oraz online help? Mam wątpliwości czy to wystarczy przy niewielkim doświadczeniu z Tableau (w moim przypadku 6 miesięcy dość intensywnej pracy). No i sam egzamin wymusza pewną technikę zdawania a tego już z materiałów Tableau się nie nauczę. Jaki jest czas oczekiwania na wyznaczenie daty egzaminu? Pozdrawiam. Mateusz

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć Mateusz!

  W moim przypadku wystarczyła powtórka z najważniejszych zagadnień (training videos, online help) ale nie ukrywam, że miałem już wtedy ponad 1,5 roku doświadczenia w pracy z Tableau Desktop, więc czułem się dosyć komfortowo w tym temacie. Czy próbowałeś rozwiązać ten próbny test? Jeśli jesteś w stanie odpowiedzieć na większość pytań w sensownym czasie, to myślę, że powinieneś dać radę! Jeśli dalej nie będziesz się czuł na siłach, to polecam poczekać jeszcze 3-6 miesięcy, żeby wiedza Ci się porządnie ugruntowała :) Na sam termin czeka się bardzo krótko (max kilka dni, dużo terminów do wyboru). Tak czy siak życzę Ci powodzenia! Sam powolutku przygotowuję się do drugiego etapu, więc w 2017 możecie liczyć na kolejny artykuł z tej serii ;)
  Pozdrawiam,
  Tomek

  OdpowiedzUsuń