poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Tableau Your Data! 2nd Edition - czyżby literatura obowiązkowa?

Każdy kto kiedykolwiek poszukiwał literatury fachowej dotyczącej nowoczesnych systemów BI z pewnością zauważył znaczny deficyt tego typu pozycji. Niestety jest to nowa i dynamicznie zmieniająca się dziedzina, więc naprawdę ciężko jest tutaj o dobrą lekturę dedykowaną konkretnym narzędziom. W przypadku Tableau oczywiście nie jest inaczej.

Spośród kilku anglojęzycznych podręczników do Tableau dostępnych na rynku moją uwagę przykuła jakiś czas temu pierwsza edycja "Tableau Your Data" autorstwa Daniela Murray'a z InterWorks, która została wydana pod koniec 2013 roku. Ostatnio ukazała się jej kolejna edycja, która porusza wiele nowych aspektów oraz zmian wprowadzonych w Tableau od tamtego czasu (a było ich naprawdę sporo).

Książka jest kompleksowym źródłem wiedzy o całej rodzinie produktów Tableau. Autor publikacji jest znaną i cenioną osobą w branży, która miała duży wpływ na rozwój narzędzia oraz całego rynku data discovery. Pozycja liczy bagatela 700 stron - to o całe 200 stron więcej względem oryginalnego wydania sprzed ponad 2 lat!
Tableau Your Data!: Fast and Easy Visual Analysis with Tableau Software, 2nd Edition

Autor: Daniel G Murray
ISBN: 978-1-119-00119-5
Liczba stron: 736
oprawa: miękka
Data wydania: Luty 2016
strona wydawnictwa Wiley
cena oficjalna: 42.5£ / 54.6€ 

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, co zdecydowanie nie jest standardem w przypadku literatury fachowej z zakresu IT. W swojej publikacji autor porusza rozmaite zagadnienia związane z użytkowaniem oraz konfigurowaniem Tableau Desktop oraz Tableau Server. Cała książka została podzielona na 4 główne części:
  1. Tableau Desktop (wizualizacje, łączenie z danymi, dashboardy, tips & tricks)
  2. Tableau Server (instalacja, zarządzanie i automatyzacja)
  3. Case Studies (przykłady udanych deploymentów infrastruktury Tableau)
  4. Załączniki (ekosystem produktów, wspierane źródła danych, wymagania, wykaz funkcji)
"Tableau Your Data!" to zdecydowanie najbardziej kompleksowy podręcznik Tableau z jakim miałem dotychczas do czynienia. Przekrój poruszanych przez autora zagadnień jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie niezależnie od stopnia znajomości programu. Książka została opatrzona dużą liczbą kolorowych ilustracji ułatwiających odbiór materiału, jednak nie to jest jej największą zaletą.  Na szczególną uwagę zasługuję bowiem logiczna struktura publikacji oraz cała masa przydatnych porad, które z pewnością znajdą zastosowanie w codziennym użytkowaniu narzędzia.

Osobiście nie jestem fanem opasłych książek informatycznych (sam unikam ich jak ognia), jednak czytając dzieło Dana Murray'a nie nudziłem się nawet przez chwilę. To zapewne zasługa wielkiego doświadczenia autora oraz dosyć specyficznego podejścia do tematu, które nie znajdziecie w innych tego typu publikacjach. Jeżeli myślicie podobnie jak ja i w swojej kolekcji chcecie mieć przynajmniej jedną pozycję poświęcono Tableau, to wybierzcie ten tytuł. Gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni.

Książka nie jest dostępna w Polsce, więc pozostaje Wam jej kupno bezpośrednio od wydawcy lub w jednym z zagranicznych sklepów internetowych - polecam niemiecki Amazon z darmową wysyłką do Polski :) Przy odrobinie szczęścia można ją dostać za nieco ponad 200 zł. Uważajcie na starsze wydanie książki oferowane przez polskie księgarnie internetowe oraz sprzedawców z Allegro.

P.S. W następnym wpisie przyjrzymy się najciekawszym pozycjom z zakresu wizualizacji danych. Spoiler - tak, mówię o słynnych książkach Stephen'a Few. Do zobaczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz