poniedziałek, 6 czerwca 2016

Tableau Performance Recording czyli monitorowanie wydajności

W jednym z poprzednich postów porównywaliśmy wady oraz zalety wykorzystywania ekstraktów w Tableau. Aby móc precyzyjnie ocenić wydajność naszych workbooków będziemy jednak potrzebować narzędzia, które jest integralną częścią Tableau Desktop i Tableau Server.

Tableau Performance Recorder to wbudowany feature, który został wprowadzony w wersji ósmej programu. Pozwala na szybki pomiar wydajności naszych workbooków z poziomu Tableau Desktop/Server, co umożliwi nam diagnozę słabo zoptymalizowanych zapytań oraz monitorowanie wszystkich akcji, które są wykonywane podczas renderowania każdego dashboardu. Akcje te dzielimy na kilka głównych kategorii:
 • łączenie z źródłem danych
 • generowanie ekstraktu
 • data blending
 • zapytania do źródła danych
 • obliczenia i agregacje wykonywane przez Tableau
 • geokodowanie
 • korzystanie z filtrów, parametrów oraz innych dashboard actions (layout computations)

Korzystanie z Tableau Performance Recording


Tableau Desktop

Aby aktywować funkcję mierzenia wydajności należy wejść do Menu=>Help=>Settings and Performance=>Start Performance RecordingOd tej pory wszystkie czynności wykonywane w Tableau Desktop są monitorowane. Wypróbuj jak najwięcej funkcji dostępnych w Twoim dashboardzie (filtry, akcje, itp) a następnie przejdź do
Menu=>Help=>Settings and Performance=>Stop Performance RecordingPoczekaj kilka chwil a Twoim oczom ukażę się podsumowanie wyników testu wydajności w formie interaktywnego dashboardu:Tableau Server

Aby uruchomić funkcję monitorowania wydajności w Tableau Server należy aktywować stosowną opcję w sekcji Settings=>Workbook Performance Metrics=>Record Workbook Performance Metrics

W momencie uruchomienia jakiegokolwiek workbooka umieszczonego na Serwerze, Tableau tworzy unikalny adres URL z session id według następującego schematu:
http://<adres_serwera>/#/views/<nazwa_dashboardu>/<nazwa_workbooka>?:iid=1

Dodaj następującą komendę tuż przed session id:
:record_performance=yes&

W rezultacie powinieneś otrzymać następujący adres URL:
http://<adres_serwera>/#/views/<nazwa_dashboardu>/<nazwa_workbooka>?:record_performance=yes&:iid=1

Monitorowanie wydajności jest aktywne jeśli widzisz opcję Show Performance Recording w górnym toolbarze.
Po kliknięciu w ten przycisk Tableau wygeneruję Performance Summary podobny do tego z Tableau Desktop. W obu przypadkach Dashboard składa się z tych samych elementów:
 • filtr długości poszczególnych eventów
 • wykres ganta pokazujący długość wszystkich eventów na osi czasu
 • zestawienie najbardziej czasochłonnych eventów
 • więcej informacji na temat każdego zapytania (po kliknięciu na query event).
Jak widać w ciągu kilku minut jesteśmy uzyskać ogrom bardzo interesujących informacji na temat wydajności poszczególnych elementów składowych naszego dashboardu, które będą nieocenione w trakcie monitorowania wydajności oraz potencjalnego performance tuningu, do którego jeszcze na pewno wrócimy. Tymczasem dobrej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz