poniedziałek, 27 lutego 2017

Jak przygotować się do egzaminu Tableau Desktop 10 Delta?

Ostatnio dostaję coraz więcej zapytań o certyfikacje i materiały szkoleniowe dotyczące Tableau. Kilka dni temu udało mi się zdać kolejny egzamin Tableau, więc stwierdziłem, że podzielę się swoimi przemyśleniami na jego temat.

Tym razem chodzi o wspomniany Delta Exam, który pozwala na upgrade najwyższej istnejącej licencji (QA albo CP) do ostatniej opublikowanej wersji. Jedynym wymogiem jest posiadanie certyfikatu dotyczącego poprzedniej wersji. Uwaga - jeśli pominiecie dwie wersje z kolei, czyli np przespaliście możliwość zdanwania Delty w wersji 9, a posiadacie tylko licencje Desktop/Server QA 8, to musicie niestety zdawać ponownie cały egzamin QA (w tym przypadku wersja 10). Jak widać, Tableau chce w ten sposób zmotywować ludzi do uzupełniania swojej wiedzy o nowości dotyczące najnowszych wersji, a jest ich ostatnio naprawdę sporo.

Jeśli chodzi o formę egzaminu, to ponownie mamy do czynienia ze sprawdzoną formułą egzaminu QA. Tym razem jest tylko 16 pytań, z czego zdecydowana większość (w moim przypadku 11) to tzw. pytania knowledge base dotyczące nowości w Tableau Desktop 10 - forma bardzo podobna do tej z egzaminu QA, więc nie powinno to być dla Was nic nowego. Do tego tylko 5 pytań, gdzie trzeba coś policzyć, każde za 3 pkt. Pytania teoretyczne są za 1 pkt, więc łącznie można uzyskać 26 pkt. Do otrzymania 'passa' musimy uzyskać ponad 75%. Czasu jest sporo mniej, bo tylko 60 min, ale przy tak małej ilości zadań praktycznych jest to w pełni uzasadnione - zasadniczo powinniście się wyrobić w pół godziny.

Jak się do tego egzaminu przygotować? Wystaczy dogłebnie przestudiować podany zakres materiału. Polecam dokładne zapoznanie się z sekcją "What's New in Tableau Desktop" dla wersji 10 na oficjalnej stronie Tableau:
http://onlinehelp.tableau.com/current/pro/desktop/en-us/help.htm#whatsnew_desktop.html

Jedna wskazówka, która powinna znacznie ułatwić Wam zadanie - możecie korzystać z tych zasobów również w trakcie egzaminu :) Standardowo przygotujcię się na pracę z wieloma źródłami danych w formacie excelowych plików. Sam egzamin jest zdawany na wirtualnej maszynie, na której macie tylko Tableau 10 i dostęp do internetu. To naprawdę dużo. Życzę wszystkim powodzenia i chętnie usłyszę jak Wam poszło!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz