piątek, 17 lutego 2017

Tableau ponownie jednym z trzech liderów rynku BI

Magic Quadrant for Business Intelligence and Analytics Platforms 2017Gartner właśnie opublikował pierwsze informacje na temat tnajnowszej odsłony swojego badania dotyczącego rynku BI oraz platform analitycznych. W prównaniu do ubiegłorocznej edycji zmiany są raczej niewielkie - wśród liderów pozostali trzej najważniejsi gracze z 2016 (Tableau, Microsoft, Qlik), Warto jednak zwrócić uwagę na ciągle powieksząjąca się stratę QlikView do pozostałych konkurentów, którzy wyraźnie konkurują o miano samodzielnego lidera rynku BI. Tableau konsekwentnie realizuję swoją długoterminową strategię przenoszenia się do chmury oraz inwestowania w autorskie projekty takie jak Project Maestro (ETL), czy przejmowanie konkurencyjnych rozwiązań (austriacki Hyper), które mają na celu stworzenie lepszej, w pełni skalowalnej oferty zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Na pewno duża w tym zasługa nowego CEO (Adam Selipsky, ex-Amazon, twórca niezaprzeczalnego sukcesu platformy AWS), który ostro wziął się do działania od samego początku swojej kadencji. Jeśli większość z nowości zapowiedzianych na ostatniej konferencji Data16 zostanie wprowadzonych w ciągu najbliższych lat, to możemy być spokojni o przyszłość Tableau. Póki co polecam lekturę notki z tego wydarzenia, która przedstawia ogólną strategię Amerykanów z Seattle na najbliższe 3 lata. Obiecuję, że postaram się wrócić do tego tematu i omówić go bardziej szczegółowo już wkrótce.

Tableau ciągle pozostaję liderem w egzekwowaniu swojej strategii, jednak Power BI coraz bardziej depcze mu po piętach i ponownie został oceniony najwyżej pod kątem kompletności wizji - jest to z pewnością efekt bardzo cięzkiej pracy Microsoftu, który zrobił w ciągu ostatniego roku naprawdę wiele, aby zniwelować swoją stratę do Tabelau. Trzeba przyznać, że Power BI jest ostatnimi czasy bardzo mądrze rozwijany i w obecnym stadium posiada już znaczną wiekszość funkcjonalności Tableau, które są oferowane za zdecydowanie mniejsze pieniądze w modelu subskrypcji. Oczywiście Microsoft jako jeden z największych gigantów może sobię na to pozwolić - widać to szczególnie po zwiększonych nakładach marketingowych. Polecam śledzenie oficjalnego bloga produktowego Power BI, na którym co miesiąc pojawiają się bardzo szczegółowe informacje na temat aktualizacji produktu. W najbliższym czasie postaram się opublikować kilkukrotnie zapowiadany obszerniejszy materiał na temat Power BI - stay tuned!

Ostatnim liderem rankingu jest szwedzko-amerykański Qlik, który wyraźnie traci swoją pozycję na rzecz swoich młodszych konkurentów. Jest to niestety efekt niezbyt przemyślanej strategii produktowej, w ramach której od przeszło 3 lat Qlik oferuję nowe narzędzi Qlik Sense mające konkurować z ofertą Tableau i Microsoft w dynamicznie rozwijającym się obszarze data discovery. Na rynku ciągle dostępny jest również ceniony pakiet QlikView, a sam producent chyba trochę pogubił się już w pozycjonowaniu tych narzędzi i nie wiadomo, do kogo są one kierowane. Sytuacja na rynku Bi jest na tyle ciekawe, że warto byłoby pokusić się o szersze porównanie flagowych produktów liderów Tableau vs Microsoft vs Qlik - w ramach możliwości postaram się róównież przyjrzeć temu zagadnieniu.

Pełny raport Gartnera dla rynku BI w 2017 roku pojawi się już pod koniec lutego - wtedy też z pewnością wrócimy do tego tematu i rozłożymy go na czynniki pierwsze :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz